פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הזהב של הטבע: כך מסייע שורש הכורכום לכאבי המפרקים

   עוד ועוד מחקרים על השפעת הכורכום בטיפול בדלקת המפרקים הניוונית מצביעים: השורש הצהוב – הפלא של הטבע

   אורז עם כורכום (ShutterStock)
   תבשיל אורז בכורכום. תזונה היא ללא ספק גורם מרכזי בהתפתחות הדלקת או בעצירתה

   בשביל מרבית האנשים כורכום הוא התבלין שצובע את האורז או את המרק בצהוב או לכל היותר שורש צהוב?כתום שבייבושו וטחינתו מתקבלת אבקת התיבול, אבל כורכום, כך מתברר, הוא הרבה יותר מתבלין: מדובר בשורש בעל סגולות מרפא יוצאות דופן על פי הספרות הקלינית. ההודים והסינים יודעים זאת, כמובן, כבר אלפי שנים ברפואה המסורתית.

   שוחחנו עם מיכל שיין – דיאטנית קלינית– על התכונות האנטי דלקתיות של הכורכום ועל יעילותו המרשימה בטיפול באוסטאוארתריטיס – שחיקת מפרקים ניוונית – מחלת המפרקים הנפוצה ביותר בעולם.

   "הרבה דברים יכולים להגביר דלקת או להחליש אותה", אומרת מיכל שיין – דיאטנית קלינית, "תזונה היא ללא ספק אחד הגורמים בהתפתחות הדלקת או בעצירתה. בשנים האחרונות אנחנו חשופים לגוף אדיר של מחקר שמצביע על הפעילות האינטנסיבית של שורש הכורכום בטיפול בדלקות".
   מתברר שכורכום איננו שורש אחד שממנו מופק התבלין המוכר כי אם שמה של קבוצה גדולה מאוד של שורשים – עשרות ליתר דיוק.

   מתוך כל שורש רק שלושה אחוזים הם הרכיבים הפעילים של הכורכום – כורכמנואידים, ומתוך עשרות הזנים יש כורכמנואידים יעילים יותר ופחות במניעת דלקת. "לא כל שורשי הכורכום יעילים באותה המידה", אומרת שיין, "המסורת הסינית והמסורת ההודית שימרו בחכמה את הזנים המסוימים שנחקרים היום".

   כורכום בשיכוך כאבים

   ממחקרים רבים על אוסטאוארטריטיס – שחיקת מפרקים ניוונית - שהתבצעו בשנים האחרונות עולה כי הכורכום יעיל כל כך בהפחתת הדלקת והכאב שהוא יכול להחליף משככי כאבים נפוצים ויעיל במידה דומה בהפחתת סמני דלקת.

   במחקר שבו השתתפו חולי ארטריטיס עם כאבים בברכיים נבדקה השפעתן של כמוסות כורכום מול השפעתו של איבופרופן. התוצאה מרשימה מאוד: הפחתת הכאב והשיפור בתסמינים היה זהה בשני המקרים. לפי המחקרים יש ליטול גרם עד שני גרם של מיצוי שורש הכורכום ביום בתקופת כאב.

   גם בהתמודדות עם כאבים נוירופטיים – כאבים שמקורם בעצב, כמו פריצת דיסק – שורש הכורכום מסייע. השינוי אמנם איננו דרמטי כמו במקרה של דלקת המפרקים הניוונית, אבל בהחלט ניכר. "במקרים כאלו הכאב קשה מאוד לטיפול, ורואים שהכורכום לא מצליח להשתלט על הכאב לבד", אומרת שיין, "אבל נטילת כמוסות מיצוי כורכום במקביל לנטילת נוגדי כאב ודלקת קונבנציונליים מפחיתה את הצריכה של התרופות הרגילות".

   אז מה בכל זאת ההבדל? רוב המחקרים מצביעים על הבדל במהירות ההשפעה. למיצוי שורש הכורכום לוקח שבוע-שבועיים להשפיע על הדלקת ועל הכאב, ואילו את ההשפעה של התרופות הקונבנציונליות רואים תוך יום. אין ספק שנדרשת פה סבלנות.

   שורש כורכום (ShutterStock)
   לשורש הכורכום לוקח שבוע-שבועיים להשפיע על הדלקת ועל הכאב

   נצמדים למסורת הגידול

   שלושת הכורכמנואידים הפעילים ביותר במניעת דלקות הם כורכומין, דה-מטוקסי כורכומין ודיס-דה-מטוקסי כורכומין. שלושתם מצויים בכמוסות הכורכום C3, ומכאן גם שם המוצר. "פיתחו את המוצר אנשים שמכירים את המסורת האיורוודית של הכורכום.

   הם בדקו אילו זנים שימשו לאורך ההיסטוריה ברפואה ההודית ובודדו מהם שלושה רכיבים שלהם הפעילות החזקה ביותר. לא כל מיצוי של כורכום יכיל את ההרכב הזה. גם בתנאי הגידול נצמדים למסורת ומגדלים את השורשים בחוות גידול אורגניות בהודו. כורכום גדל בתנאים טרופיים ספציפיים מאוד ואין טעם לנסות לגדל אותו בתנאים אחרים".

   אם חשבתם שאתם יכולים פשוט לאכול קצת אורז עם כורכום ולסגור עניין טעות בידיכם. בתבלין הכורכום במטבח 2%-3% של כורכמנואידים ואילו בטבליה 95%. כדי להגיע לכמות הכורכמנואידים שיש בטבליה אחת של תוסף תזונה צריך לאכול בערך חמש, שש ואפילו שבע כפיות של כורכום, ומי שמבשל עם התבלין הצהבהב יודע שלתבשילים הגדולים ביותר – מרק לכל המשפחה, סיר אורז ענק או חמין – מוסיפים בדרך כלל כפית לכל היותר (הנחלקת בין כל הסועדים), כי הכורכום אמנם צובע את התבשיל בצהוב יפהפה, אבל הוא גם מר. במילים אחרות: לכמות הכורכום שאנו מוסיפים לתבשילים לא יכול להיות אפקט משמעותי על מצבינו.

   סיבה נוספת לנטילת הכורכום בטבליות היא ספיגתו בזרם הדם. "כורכום הוא אחד הרכיבים עם הזמינות הביולוגית הנמוכה ביותר", אומרת שיין, "חלק קטן מאוד ממנו עובד בסופו של דבר למערכת הדם אם אוכלים אותו סתם כך. הוא חייב משהו שיעזור לו לעבור מהמעי לדם.

   מתברר שפלפל שחור, או ליתר דיוק רכיב בשם פיפרין שנמצא בתוך הפלפל השחור, עובד כמו סבל של הכורכום ועוזר לו להיספג בזרם הדם. לא סתם הרבה תבלינים, כמו חוויאג', משלבים את שניהם. ב?C3 יש 5 מ"ג פיפרין, שמגביר את הספיגה של הכורכום פי 20".

   הטבה טובה לבריאות- הנחה על מגוון מוצרי אלטמן לנרשמים חינם למועדון, לחץ להרשמה